گسترده خوانی و نقش آن در یادگیری زبان انگلیسی

گسترده خوانی و نقش آن در یادگیری زبان انگلیسی

در این نوشته با یکی دیگر از استراتژی‌های یادگیری زبان آشنا می‌شوید که در بلندمدت تسلطشما را به زبان انگلیسی بیشتر می‌کند. همان‌طور که میدانید، زندگی کردن در یک کشور انگلیسی‌زبان، بهترین و سریع‌ترین راه برای یادگیری زبان انگلیسی است. اما شما به همراه خیلی‌های دیگر فرصت این را ندارید که برای یادگیری زبان انگلیسی به کشوری انگلیسی‌زبان سفر کنید و در آن زندگی کنید. از طرف دیگر، زبان انگلیسی هنوز آن‌قدر در ایران جا نیفتاده است که به شبکه‌ی گسترده‌ای از افرادی که در حال یادگیری زبان انگلیسی هستند، مرتبط شوید و با آن‌ها مکالمه داشته باشید. بنابراین ما زبان‌شناس را به راه انداختیم تا در آن، به افرادی مثل شما، که در حال یادگیری زبان انگلیسی هستند کمک کنیم. و روش‌هایی فردی که در تسلط به زبان انگلیسی واقعاً مؤثر هستند را نشان بدهیم.

نوشته‌ی مرتبط: بهترین روش یادگیری زبان انگلیسی در منزل

چند وقتی بود که بیشتر در رابطه با مکالمه ی زبان انگلیسی نوشتیم. اما امروز می‌خواهیم مقداری فضا را عوض کنیم و در رابطه با روش دیگری بنویسم که به آن گسترده خوانی (extensive reading) میگویند. البته گسترده خوانی تنها درک مطلب مهارت خواندن شما را بهتر نمی‌کند. بلکه معتقد هستیم که این استراتژی، مکالمه‌ی شما را نیز تقویت می‌کند.

گسترده‌خوانیگسترده خوانی و نقش آن در یادگیری زبان انگلیسی

گسترده خوانی چیست؟

گسترده خوانی دقیقاً چیست؟ گسترده خوانی (یا آزاد خوانی، یا خواندن برای لذت بردن) با قطب مخالف آن، یعنی فشرده خوانی (intensive reading) خیلی متفاوت است. فشرده خوانی بدین‌صورت است که به‌عنوان‌مثال یک قسمت از کتاب، مجله، یا وب‌سایتی را انتخاب می‌کنید و شروع به خواندن آن می‌کنید و مطالب جدید زیادی در آن می‌بینید. مثلاً اصطلاحات و فرازهای زیادی را مشاهده می‌کنید که هیچ معنی خاصی برای شما ندارند و آن‌ها را قبلاً ندیده‌اید. در این وضعیت معمولاً چه می‌کنید؟ اگر بخواهید که با این متن، زبان انگلیسی خود را تقویت کنید، به‌دقت آن را مطالعه می‌کنید. سعی می‌کنید که معنی تمام لغات و اصطلاحات را از دیکشنری استخراج‌کنید و آن‌ها را حفظ کنید. احتمالاً لیستی از لغاتی که نمی‌دانید را تهیه می‌کنید تا در مواقع لازم، آن‌ها را تمرین کنید. خلاصه ممکن است که چند روزی درگیر همین قسمت از متن باشید که به این روش فشرده خوانی میگویند. فشرده خوانی برای یادگیری زبان انگلیسی خوب است ولی ما آن را توصیه نمی‌کنیم.

بیشتر بخوانید: بهترین کتاب آموزش زبان انگلیسی

چیزی که ما بیشتر آن را توصیه می‌کنیم گسترده خوانی است که تفاوت بسیار زیادی با فشرده خوانی دارد. در گسترده خوانی با سه جنبه‌ی مختلف سروکار داریم که رعایت کردن این جنبه‌ها برای یادگیری هرچه بهتر زبان انگلیسی بسیار اهمیت دارد.

منابع ساده و روان

اولین موضوع مهم در گسترده خوانی این است که بایستی از منابعی استفاده کنید که ساده و در سطح خودتان باشد. در نوشته‌ی چگونه زبان انگلیسی را یاد بگیریم، آورده بودیم که برای یادگیری مؤثر، بایستی چیزی بین نود تا نودوپنج درصد مطلب را کاملاً بدانید و تنها پنج تا ده درصد آن برایتان جدید باشد. این موضوع هم در رابطه با لغات و اصطلاحات صدق می‌کند، هم در رابطه با گرامر و ساختار. به‌طور خلاصه این تقسیم‌بندی (۹۰-۹۵ درصد مطالبی که میدانید، ۵-۱۰ درصد مطالب جدید) به خاطر این موضوع تعیین می‌شود تا فرایند یادگیری تا جایی که امکان دارد به‌صورت ناخودآگاه صورت بگیرد. زیرا اگر بیش از نود درصد مطالب را بدانید، ذهن شما این امکان را دارد که آن ده درصد باقیمانده را حدس بزند و ناخودآگاه یاد بگیرد.

منابع جذاب

منابعی که قصد دارید بخوانید، علاوه بر اینکه بایستی ساده باشند، برای شما بایستی جذاب نیز باشند. یعنی اینکه برای شما پرمعنی باشد. بایستی آن‌قدر برای شما جذاب باشد که به‌طور کامل درگیر آن شوید و خودتان را در آن گم کنید.

خواندن بسیار زیاد

درنهایت بایستی خیلی زیاد بخوانید. برای همین است که اسم این استراتژی، گسترده خوانی است.

خواندن کتابکتاب زیاد بخوانید

منافع گسترده خوانی

اگر منابع ساده و روان که موردعلاقه‌ی خودتان است را به دست بیاورید و آن‌ها را در برنامه‌ی آموزشی خود قرار دهید، منافع زیادی به دستتان می‌آید. اول‌ازهمه مهارت خواندن و درک مطلب شما به‌شدت افزایش پیدا می‌کند که این مهارت بسیار می‌تواند در آزمون‌هایی مانند تافل یا آیلتس به شما کمک کند. اما اصلی‌ترین منفعت گسترده خوانی، پیشرفت مهارت خواندن شما نیست بلکه تقویت مکالمه زبان انگلیسی است. اما این موضوع چگونه ممکن است؟

وقتی‌که در حال خواندن مطالب جذاب هستید، این‌قدر غرق در موضوع می‌شوید که اصلاً یادتان می‌رود که در حال خواندن به زبان انگلیسی هستید. این‌قدر جذب مطلب می‌شوید که آگاهی خود را از اینکه در حال خواندن هستید از دست می‌دهید. فقط شمایید و مطلب و قصه‌ی موردنظر که در حال تجزیه‌وتحلیل آن در ذهن خود هستید. هنگامی‌که شما در حال انجام این کار هستید، ناخودآگاه شما در حال جمع‌آوری و یادگیری زبان انگلیسی است. یعنی تمامی گرامر و لغات و اصطلاحات جدید در ذهن شما تجزیه‌وتحلیل می‌شود و ثبت می‌گردد. اگر این کار برای مدت طولانی و در یک فضای آرام و به‌دوراز استرس و فشار صورت بگیرد؛ تأثیر بسیار زیادی بر مکالمه‌ی شما می‌گذارد. زیرا وقتی‌که می‌خواهید مکالمه داشته باشید، می‌توانید از این الگوهای جدیدی که در معرضشان بوده‌اید، به‌راحتی استفاده کنید. یعنی این الگوها، به‌طور طبیعی از زبان شما جاری می‌شود. بدون آنکه نیاز باشد فکر کنید.

/ 0 نظر / 56 بازدید